Wzbogać swoją wiedzę!
Trudne emocje dzieci budzą wiele nieprzyjemnych odczuć także u ich rodziców. Prym wśród nich wiedzie złość – uczucie bardzo niewygodne, bardzo energetyczne, niosące za sobą często nieprzyjemne konsekwencje oraz wyraźne, często niemiłe reakcje otoczenia. Dlaczego tak trudno jest nam, dorosłym, radzić sobie ze złością dzieci? Dlaczego nasze działania najczęściej nie przynoszą oczekiwanych efektów?
Książka Pięknie dziękuję uświadamia nam to, oraz sposoby, w jakie możemy okazywać nasze ciepłe uczucia wobec bliskich nam osób.
Pojawienie się w rodzinie kolejnego dziecka to wielka radość, wiele wzruszeń ale też wiele wyzwań, którym trzeba stawić czoła. Niejednokrotnie przyjście na świat drugiego potomka jest większą rewolucją dla rodziny niż narodziny pierworodnego. Jak ułatwić sobie nieco ten początkowy czas oraz jak unikać często pojawiających się i tworzonych samodzielnie, nieświadomie, problemów? Co zrobić, by rodzeństwo było do siebie przyjaźnie nastawione?
Są to książki dość nietypowe. Takie, które same chcą opowiedzieć i pokazać dziecku coś o sobie. Budzą przez to zaciekawienie a forma pozwala budować osobistą więź z książką, co może być bardzo niecodziennym sposobem na zachęcanie do czytania.
Coraz częściej spotykam się w swojej pracy z rodzinami, które oswajają swoje dzieci z językiem obcym już od najmłodszych lat. Towarzyszy on zabawom, przemycany jest w bajkach i książkach. No, może w tych ostatnich najrzadziej, bo… na naszym rynku jest stosunkowo mało pozycji, które oferują treść w języku innym niż nasz rodzimy. Jeśli już znajdziemy coś obcojęzycznego – jest to najczęściej słownik.
„Och – książka pełna dźwięków” to kontynuacja bestsellera „Naciśnij mnie”, których autorem jest Herve Tullet.
Książka dla dzieci „Opowiedz mnie” wydana przez Wydawnictwo Babaryba to propozycja dla rodziców, którzy chcą czytając książkę z dzieckiem jednocześnie pobudzać jego kreatywność i wyobraźnię
Komunikacja z dzieckiem Rodzicielstwo Wychowanie
„Nie płacz”, „Nie smuć się”, „Przecież nic się nie stało”, „Kupię Ci nowego lizaka”, „Chłopaki nie płaczą” – to jedne z wielu zdań, które słyszą dzieci na całym świecie od rodziców i innych, towarzyszących im dorosłych, gdy czują smutek. Czy to pomaga dzieciom uspokoić się, poradzić sobie z trudną sytuacją? Wzmacnia je oraz ich poczucie wiary we własne możliwości?
Wielu rodziców podczas zakupów z dzieckiem boryka się z tym problemem – wymuszaniem przez dzieci czegoś, czego dorośli nie chcą lub wcześniej nie planowali kupić. Sytuacja jest dość delikatna, bo często odmowa rodzica kończy się płaczem (mniejszym lub większym), płacz – spojrzeniami, czasem uwagami przechodniów, a to z kolei – nieprzyjemnymi emocjami lub zdenerwowaniem.