„Och – książka pełna dźwięków” to kontynuacja bestsellera „Naciśnij mnie”, których autorem jest Herve Tullet.

Niepozorna książka z dużym potencjałem

„Och” to jedna z najbardziej niepozornych książek jakie kiedykolwiek wpadły w moje ręce. Napotykając się na jej poprzedniczkę „Naciśnij mnie” w księgarni dziwiłam się zachwytami nad nimi… do czasu… aż zobaczyłam jak moje dziecko na nią reaguje. Wtedy sama się w niej zakochałam! A że idea podążania za dziecięcymi zainteresowaniami i potrzebami towarzyszy mi na co dzień, OCH znalazła stałe miejsce na naszej półce.

Interaktywna książeczka rosnąca razem z dzieckiem

OCH jest książką interaktywną, zachęcającą dziecko do wykonywania prostych poleceń umieszczonych na poszczególnych kartach. Początkowo polecenia te są mniej skomplikowane – wystarczy nacisnąć kropkę narysowaną na danej stronie, jednak dalsze zadania stają się coraz bardziej skomplikowane i ciekawe. Stopniowo do gestów dodawane są słowa, a te różnicowane są pod względem głośności czy wysokości dźwięku. Dziecko zyskuje tym samym świadomość własnego głosu. Wykonując polecenia uczy się rozumienia mowy. Na dalszych kartach książki kropeczki trzeba policzyć, co rozwija kolejne umiejętności naszego malucha.

Wiele płaszczyzn poruszonych na kartach książki OCH

To, co zaskakujące, książka nie skupia się jedynie na wykonywaniu poleceń. Skłania dziecko do refleksji nad różnymi sytuacjami, które są udziałem ukazanych w niej kropek. Kropeczki doświadczają różnych emocji, co może być punktem wyjścia do rozmowy o nich i jeszcze bardziej poszerzyć zakres wykorzystania książki podczas jej czytania.

Moja córeczka (17 miesięcy) widząc książkę OCH podskakuje z radości. Nie wykonuje jeszcze dokładnie wszystkich poleceń w niej zawartych, ale z ogromną przyjemnością i satysfakcją naciska kolejne kropki – dawno nie widziałam u niej takiej ekscytacji podczas czytania jakiejkolwiek książeczki!

Prosta i bogata jednocześnie – tak określiłabym krótko tę książkę. Daje ogromne możliwości i mimo swojego minimalizmu rozwija dziecko w bardzo wielu sferach. Kreatywne czytanie – to jest to, co lubimy najbardziej. OCH na pewno w tym pomaga. Dlatego właśnie polecam ją małym i dużym!

Książka dostępna na STRONIE wydawnictwa Babaryba

Książki

Zobacz również:

 • Zęboszczotki – Pittau&Gervais
 • Zęboszczotki to jedna z książek – niespodzianek. Na pierwszy rzut oka bardzo prosta i może nieszczególnie przykuwająca uwagę rodzica (przynajmniej moją), do momentu pokazania książki dzieciom. Wtedy książka okazuje się być prawdziwym HITEM!

 • Mogę grać z wami? Mo Willems
 • Mogę grać z Wami to druga z poznanych przez nas książek z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, że seria ta na początku nie bardzo mnie przekonała, jednak szybko zweryfikowałam ten pogląd. Teraz książki o słoniu i śwince są przez nas często czytane i skradły serca zarówno moich dzieci, jak i – ostatecznie- moje. Przeurocze, przesympatyczne i ubrane w świetny humor książki dla dzieci o niecodziennej formie. Zobaczcie sami!

 • Złamałem trąbe - Mo Willems
 • Wiem doskonale, że dzieciom podoba się czasem coś zupełnie zaskakującego, coś, czego byśmy się nie spodziewali. Rzeczy, obok których dorośli przechodzą obojętnie i bez wzruszenia, poruszają dzieciaki i to dzięki nim możemy dostrzec piękno tam, gdzie nie sądziliśmy, że się ukrywa. To wspaniałe! Spoglądać na świat oczami naszych dzieci. Tak właśnie było w przypadku książki z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie – Złamałem trąbę! To pierwsza książka z tej serii, która wpadła nam w ręce, a co do której nie byłam do końca przekonana. Ooo, jak bardzo się pomyliłam!

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie