Jak rozmawiać z dziećmi o ekologii? Jak wprowadzać je w ten temat? Najlepiej w praktyce i poprzez modelowanie własnymi proekoloicznymi postawami. Natomiast wnikliwy dziecięcy umysł może zacząć zadawać pytania, na które nie będziemy znali odpowiedzi. Wtedy warto wesprzeć się literaturą, która fachowo poruszy ten temat i jednocześnie jest dostosowana dla dzieci.

Dziś chciałabym pokazać Wam jedną z takich książek – nowość na rynku – „Plastik fantastik?” autorstwa Eun-Ju Kim.

1.jpg

To dotyczy nas wszystkich

Problem przyszłości naszej planety jest coraz częściej poruszanym tematem i możemy spotkać się z nim już w bardzo wielu miejscach, także poza mediami. Dużą część tej tematyki poświęca się globalnemu ociepleniu i jego skutkom, już bardzo niedalekim, dla nas i naszych dzieci. Drugim ważnym filarem problemu są śmieci, a przede wszystkim – plastik. Wynalazek, który wiele nam ułatwił i utrudnił jednocześnie, choć nie od razu zdaliśmy sobie z tego sprawę. Teraz bardzo trudno jest zatrzymać jego produkcję i odwrócić negatywne skutki dla środowiska i naszego zdrowia.

Temat dotyczy każdego z nas, dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi od najmłodszych lat i budować w nich świadomość ekologiczną. Ważne, aby nasze dzieci rozumiały, jakie skutki ich wyborów i działań ponosi planeta lub ludzie w innych częściach świata.

Platik - fantastik?

Jaka jest historia plastiku? Czy tak naprawdę wiecie, jak to się zaczęło? Sama przyznam, że mam tylko ogólne informacje w głowie, nie potrafiłabym podać sensownych szczegółów. W książce, o której dziś mowa, znalazłam wiele informacji o tym, jak użycie plastiku zmieniało się na przestrzeni lat. Jak wydawał się dobrodziejstwem na początku, i jak zmienił się w przekleństwo z kolejnymi latami jego produkcji.

2.jpg

Co to jest plastik i gdzie go znaleźć?

W książce znajdziecie wiele konkretnych informacji także o tym, jak plastik jest produkowany – z czego, gdzie, na jaką skalę. Co tak naprawdę jest zrobione z plastiku? Gdzie się znajduje? I czy zawsze jest możliwy do zastąpienia, zawsze niesie negatywne skutki dla naszego zdrowia?

W książce podoba mi się to, że informacje o plastiku nie są przedstawione w sposób czarno-biały. Lektura książki Wydawnictwa Babaryba uświadamia, że plastik może być mądrze wykorzystywany tak, by służył nam i nie niósł poważnych konsekwencji dla Ziemi. To, jak i z czego będziemy korzystać w dużym stopniu zależy od naszej świadomej decyzji. Świadomość jest tu słowem – klucz, bo od niej zaczynają się nasze proekologiczne działania. Im większa – tym lepiej dla naszego środowiska.

3.jpg

Ukryte niebezpieczeństwa i nowe rozwiązania

Z książki „Plastik fantastik?” dowiecie się także, co stało się z plastikiem, który nie jest już nikomu potrzebny. Niestety informacje te nadają się do całkiem przerażającego horroru. To, jak plastik szkodzi zwierzętom a także nam – ludziom, jest przerażające. Często jest to ukryte przed naszymi oczami i nie myślimy o tym, kupując kolejną plastikową reklamówkę. Czas to zmienić!

4.jpg

Na szczęście czytelnikowi zostawione jest także ziarenko nadziei – ukazane są też pozytywne rozwiązania przytłaczającego plastikowego problemu – niektóre z nich wynalezione przez dzieci! Może i Wy w Waszych domach moglibyście zastanowić się, jak wykorzystać plastik, który już posiadacie lub co zrobić, by było go mniej. Książka „Plastik fantastik?” jest fantastycznym punktem wyjścia do takich działań, które każdemu z Was szczerze polecam!

Książkę można nabyć na stronie Wydawnictwa Babaryba, do której link znajdziecie TUTAJ 🙂

To tylko jedna z proekologicznych pozycji, która została ostatnio wydana przez Babarybę. Zerknijcie do ostatniej recenzji książki „ŚMIECI”, aby jeszcze bardziej poszerzyć ekologiczną świadomość w Waszych domach.

Książki

Zobacz również:

 • Zęboszczotki – Pittau&Gervais
 • Zęboszczotki to jedna z książek – niespodzianek. Na pierwszy rzut oka bardzo prosta i może nieszczególnie przykuwająca uwagę rodzica (przynajmniej moją), do momentu pokazania książki dzieciom. Wtedy książka okazuje się być prawdziwym HITEM!

 • Mogę grać z wami? Mo Willems
 • Mogę grać z Wami to druga z poznanych przez nas książek z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, że seria ta na początku nie bardzo mnie przekonała, jednak szybko zweryfikowałam ten pogląd. Teraz książki o słoniu i śwince są przez nas często czytane i skradły serca zarówno moich dzieci, jak i – ostatecznie- moje. Przeurocze, przesympatyczne i ubrane w świetny humor książki dla dzieci o niecodziennej formie. Zobaczcie sami!

 • Złamałem trąbe - Mo Willems
 • Wiem doskonale, że dzieciom podoba się czasem coś zupełnie zaskakującego, coś, czego byśmy się nie spodziewali. Rzeczy, obok których dorośli przechodzą obojętnie i bez wzruszenia, poruszają dzieciaki i to dzięki nim możemy dostrzec piękno tam, gdzie nie sądziliśmy, że się ukrywa. To wspaniałe! Spoglądać na świat oczami naszych dzieci. Tak właśnie było w przypadku książki z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie – Złamałem trąbę! To pierwsza książka z tej serii, która wpadła nam w ręce, a co do której nie byłam do końca przekonana. Ooo, jak bardzo się pomyliłam!

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie