Temat bezpieczeństwa życia na naszej planecie oraz jej przyszłości jest ostatnio bardzo na topie. Rośnie świadomość ludzi w kwestii dbania o nasz wspólny dom, poczucie, że małe zmiany mają znaczenie. Zmiany wprowadzane w domach dotyczą w dużej mierze tego, jakie odpady produkujemy. Śmieci – ile o nich wiemy? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakim są zagrożeniem? Czy zaczęliśmy już rozmawiać na ten temat z naszymi dziećmi?

1.jpg

Co to są śmieci?

2.jpg

Co ma wartość, a co nie? Czy jedna rzecz dla kogoś może być skarbem, a dla innego śmieciem? Czy wszystkie stare rzeczy są niepotrzebne, a nowe – przydatne?

Początek książki ŚMIECI wydanej przez Wydawnictwo Babaryba zachęci Was i Wasze pociechy do takiej refleksji. Możecie porozmawiać z nimi o tym, jak inaczej możemy patrzeć na te same przedmioty. To bardzo cenna lekcja wrażliwości i uważności na to, co nas otacza.

Przecież stary miś, pozbawiony ucha, rozpruty i brudny (tak, jak na jednej z kart książki) wydaje się z pozoru czymś nienadającym się do niczego. Dla innej osoby może to być jednak skarbnica wspomnień, z którą za nic nie chce się rozstać. Stary kubek może zmienić się w inny przedmiot, jeśli tylko zechcemy spojrzeć na niego inaczej.

Co zostawisz dla kolejnych pokoleń

Wielu z nas, dorosłych, przez dużą część życia nie zastanawiało się, jaki wpływ będą miały nasze odpady na wygląd Ziemi w przyszłości. Na szczęście się to zmienia. Nie mamy jednak czasu na to, by nasze dzieci żyły tak długo w nieświadomości tego procesu. Z książką ŚMIECI będziecie mogli zastanowić się nad tym, co po nas pozostanie i jakie ślady mogą odkryć na nasz temat przyszłe pokolenia.

3.jpg

Kosz na śmieci i co dalej?

4.jpg

Z książki ŚMIECI Gerdy Raidt można czerpać bardzo wiele ciekawych informacji. Sama o wielu z nich nie zdawałam sobie sprawy – np jak śmieci są składowane długoterminowo. Zwracana jest również uwaga na to, że nie wszyscy chcą postępować z odpadami tak, aby chronić planetę. poruszane są codzienne sytuacje, które kręcą się wokół śmieci. Problem reklam, które sztucznie napędzają naszą chęć kupowania a przez to – generowania większej ilości odpadów. Warto rozmawiać o tym z dziećmi, aby umiały podejmować rozważne decyzje co do tego, czego potrzebują, a czego mogą się pozbyć. Oraz w jaki sposób zrobić to bezpiecznie.

Książka ŚMIECI to pozycja, która może zostać na półce na lata. Można sięgać do niej i sukcesywnie poszerzać zakres omawianych problemów. Może ona posłużyć także jako inspiracja lub skarbnica wiedzy dla samych rodziców, dbających o bezpieczną przyszłość swoich pociech. Tak będzie na pewno w naszym domu, bo temat ten jest dla nas bardzo ważny, szczególnie w ostatnim czasie.

Dbajmy o nasza planetę, aby nasze dzieci miały gdzie zakładać swoje rodziny 🙂

Książkę ŚMIECI znajdziecie oczywiście na stronie Wydawnictwa Babaryba. Jest to jedna z ich nowości, zaraz obok książki „Plastik fantastik?” poruszająca temat ekologii i dbania o Ziemię. Zachęcam do zapoznania się z nią 🙂 KLIK

Książki

Zobacz również:

 • Zęboszczotki – Pittau&Gervais
 • Zęboszczotki to jedna z książek – niespodzianek. Na pierwszy rzut oka bardzo prosta i może nieszczególnie przykuwająca uwagę rodzica (przynajmniej moją), do momentu pokazania książki dzieciom. Wtedy książka okazuje się być prawdziwym HITEM!

 • Mogę grać z wami? Mo Willems
 • Mogę grać z Wami to druga z poznanych przez nas książek z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, że seria ta na początku nie bardzo mnie przekonała, jednak szybko zweryfikowałam ten pogląd. Teraz książki o słoniu i śwince są przez nas często czytane i skradły serca zarówno moich dzieci, jak i – ostatecznie- moje. Przeurocze, przesympatyczne i ubrane w świetny humor książki dla dzieci o niecodziennej formie. Zobaczcie sami!

 • Złamałem trąbe - Mo Willems
 • Wiem doskonale, że dzieciom podoba się czasem coś zupełnie zaskakującego, coś, czego byśmy się nie spodziewali. Rzeczy, obok których dorośli przechodzą obojętnie i bez wzruszenia, poruszają dzieciaki i to dzięki nim możemy dostrzec piękno tam, gdzie nie sądziliśmy, że się ukrywa. To wspaniałe! Spoglądać na świat oczami naszych dzieci. Tak właśnie było w przypadku książki z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie – Złamałem trąbę! To pierwsza książka z tej serii, która wpadła nam w ręce, a co do której nie byłam do końca przekonana. Ooo, jak bardzo się pomyliłam!

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie