Jąkanie to temat, który wbrew pozorom dotyczy dość sporej liczny rodzin. Choć czasami może się wydawać, że przez całe życie nie spotkaliśmy ani jednej osoby mówiącej niepłynnie, to w rzeczywistości mogło być ich całkiem sporo. W okresie intensywnego rozwoju mowy jąka się aż 5% dzieci, ale szczęśliwie 80% z nich zaczyna samoistnie mówić płynnie. Z pozostałymi problem jąkania pozostaje na dłużej…

1.jpg

Gdzie szukać pierwszej dawki informacji?

Raczej nie w internecie! 🙂 Wiem doskonale, że można tam znaleźć wiele bardzo sprzecznych, a nie raz szkodliwych informacji. Książka Zrozumieć jąkanie jest idealnym poradnikiem zarówno dla rodziców dzieci, które dopiero zaczynają się jąkać jak i dla tych, u których problem niepłynności trwa już dłużej, czasami nawet całe lata.

Książka jest godna polecenia przede wszystkim dlatego, że zawarte w niej informacje przekazują specjaliści w tej dziedzinie. Wiedza, w niej zawarta jest aktualna, obalanych jest wiele mitów na temat niepłynności i osób jąkających się. Nie są powielane szkodliwe stereotypy czy pomysły na terapię, które mogliśmy oglądać np w filmie „Jak zostać królem”, który zresztą serdecznie polecam!

Co robić?

W książce rodzice, terapeuci i nauczyciele znajdą solidną dawką informacji o tym, jak reagować na pierwsze objawy jąkania dziecka – jak wspierać je w trudnych momentach, a także dowiedzą się, czego warto unikać.

Opisane jest też szczegółowo to, jak wspierać dziecko starsze w momentach, gdy mówienie staje się wyjątkowo trudne.

Doświadczenia dzieci i nastolatków

Niezwykle cenne jest to, że w książce E. Kelman i A. Whyte możemy znaleźć bardzo wiele wypowiedzi dzieci jąkających się, które przybliżają nam to, jak czują się one w różnych sytuacjach związanych z jąkaniem. Podkreślają one, że chcą być traktowane jak każde inne dziecko, a także, że rówieśnikom o wiele łatwiej przychodzi drwienie z jąkania niż np. z niepełnosprawności. Dzieci same podpowiadają, co pomaga im w płynnym mówieniu i lepszym samopoczuciu, czyli co my, dorośli, możemy zrobić, by dziecko mówiące niepłynnie mogło mówić swobodniej.

Trudny temat, także dla rodziców

Książka Zrozumieć jąkanie porusza temat jąkania także z innej perspektywy – rodziców. Rodzice opowiadają o swoich, nie zawsze łatwych, doświadczeniach. O frustracji, obawach, ale też sukcesach swoich dzieci

Książka Zrozumieć jąkanie jest jednym z moich ulubionych poradników tego typu. W pigułce przekazuje najważniejszą wiedzę związaną z niepłynnością i ukierunkowują działania dorosłych tak, by pomóc dzieciom, bez względu na ich wiek.

Książkę można nabyć na stronie Wydawnictwa Edukacyjnego: KLIK

Serdecznie polecam!

Książki Logopedia

Zobacz również:

 • Zęboszczotki – Pittau&Gervais
 • Zęboszczotki to jedna z książek – niespodzianek. Na pierwszy rzut oka bardzo prosta i może nieszczególnie przykuwająca uwagę rodzica (przynajmniej moją), do momentu pokazania książki dzieciom. Wtedy książka okazuje się być prawdziwym HITEM!

 • Mogę grać z wami? Mo Willems
 • Mogę grać z Wami to druga z poznanych przez nas książek z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, że seria ta na początku nie bardzo mnie przekonała, jednak szybko zweryfikowałam ten pogląd. Teraz książki o słoniu i śwince są przez nas często czytane i skradły serca zarówno moich dzieci, jak i – ostatecznie- moje. Przeurocze, przesympatyczne i ubrane w świetny humor książki dla dzieci o niecodziennej formie. Zobaczcie sami!

 • Złamałem trąbe - Mo Willems
 • Wiem doskonale, że dzieciom podoba się czasem coś zupełnie zaskakującego, coś, czego byśmy się nie spodziewali. Rzeczy, obok których dorośli przechodzą obojętnie i bez wzruszenia, poruszają dzieciaki i to dzięki nim możemy dostrzec piękno tam, gdzie nie sądziliśmy, że się ukrywa. To wspaniałe! Spoglądać na świat oczami naszych dzieci. Tak właśnie było w przypadku książki z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie – Złamałem trąbę! To pierwsza książka z tej serii, która wpadła nam w ręce, a co do której nie byłam do końca przekonana. Ooo, jak bardzo się pomyliłam!

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie