priority_high

Kliknij, żeby zobaczyć ważne informacje

close

Najważniejsze informacje dla klientów

Psychologo zmieniło adres swojej siedziby! Wszystkie wizyty odbywają się w Zabrzu na ul. Szczęść Boże 25

Uprzejmie informujemy, że kontakt telefoniczny z rejestracją w grudniu 2023 możliwy jest w następujących terminach:

01.01 - 05.01: 9:00 - 12:00
8.01 - 12.01: 16:00 - 19:00
15.01 - 19.01: 17:00 - 20:00
22.01 - 26.01: 17:00 - 20:00
29.01 - 02.02: 9:00 - 12:00

W pozostałych terminach prosimy o kontakt za pomocą SMS'a, maila lub facebook'a. Do usłyszenia!

Jąkanie to temat, który wbrew pozorom dotyczy dość sporej liczny rodzin. Choć czasami może się wydawać, że przez całe życie nie spotkaliśmy ani jednej osoby mówiącej niepłynnie, to w rzeczywistości mogło być ich całkiem sporo. W okresie intensywnego rozwoju mowy jąka się aż 5% dzieci, ale szczęśliwie 80% z nich zaczyna samoistnie mówić płynnie. Z pozostałymi problem jąkania pozostaje na dłużej…

1.jpg

Gdzie szukać pierwszej dawki informacji?

Raczej nie w internecie! 🙂 Wiem doskonale, że można tam znaleźć wiele bardzo sprzecznych, a nie raz szkodliwych informacji. Książka Zrozumieć jąkanie jest idealnym poradnikiem zarówno dla rodziców dzieci, które dopiero zaczynają się jąkać jak i dla tych, u których problem niepłynności trwa już dłużej, czasami nawet całe lata.

Książka jest godna polecenia przede wszystkim dlatego, że zawarte w niej informacje przekazują specjaliści w tej dziedzinie. Wiedza, w niej zawarta jest aktualna, obalanych jest wiele mitów na temat niepłynności i osób jąkających się. Nie są powielane szkodliwe stereotypy czy pomysły na terapię, które mogliśmy oglądać np w filmie „Jak zostać królem”, który zresztą serdecznie polecam!

Co robić?

W książce rodzice, terapeuci i nauczyciele znajdą solidną dawką informacji o tym, jak reagować na pierwsze objawy jąkania dziecka – jak wspierać je w trudnych momentach, a także dowiedzą się, czego warto unikać.

Opisane jest też szczegółowo to, jak wspierać dziecko starsze w momentach, gdy mówienie staje się wyjątkowo trudne.

Doświadczenia dzieci i nastolatków

Niezwykle cenne jest to, że w książce E. Kelman i A. Whyte możemy znaleźć bardzo wiele wypowiedzi dzieci jąkających się, które przybliżają nam to, jak czują się one w różnych sytuacjach związanych z jąkaniem. Podkreślają one, że chcą być traktowane jak każde inne dziecko, a także, że rówieśnikom o wiele łatwiej przychodzi drwienie z jąkania niż np. z niepełnosprawności. Dzieci same podpowiadają, co pomaga im w płynnym mówieniu i lepszym samopoczuciu, czyli co my, dorośli, możemy zrobić, by dziecko mówiące niepłynnie mogło mówić swobodniej.

Trudny temat, także dla rodziców

Książka Zrozumieć jąkanie porusza temat jąkania także z innej perspektywy – rodziców. Rodzice opowiadają o swoich, nie zawsze łatwych, doświadczeniach. O frustracji, obawach, ale też sukcesach swoich dzieci

Książka Zrozumieć jąkanie jest jednym z moich ulubionych poradników tego typu. W pigułce przekazuje najważniejszą wiedzę związaną z niepłynnością i ukierunkowują działania dorosłych tak, by pomóc dzieciom, bez względu na ich wiek.

Książkę można nabyć na stronie Wydawnictwa Edukacyjnego: KLIK

Serdecznie polecam!

Książki Logopedia

Zobacz również:

 • OCIEPLENIE KLIMATU - Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian
 • Książka Ocieplenie Klimatu to kolejna z książek Wydawnictwa Babaryba, która porusza niezwykle ważny problem dotyczący przyszłości naszej Planety. Rozmawialiśmy już o wodzie, o śmieciach i plastiku, teraz czas przyszedł na ocieplenie klimatu. Temat, który raczej często, przynajmniej w ostatnim czasie, przewija się wokół nas, którego świadomość wciąż musimy budować i rozwijać, bo zmiany, które zachodzą w klimacie, dotkną każdego z nas.

 • WODA - ŻRÓDŁO ŻYCIA Wszystko o najważniejszej substancji na ziemi - Christina Steinlein, Mieke Scheier
 • Zwykle książeczki, o których piszę, mają dość lekką tematykę. Nawet, jeśli poruszają jakieś wrażliwsze tematy, to kończą się dobrze. Dziś może być trochę inaczej. Książka, o której chcę Wam opowiedzieć daje bardzo realny i wielowymiarowy obraz problemu, który dotyczy nas wszystkich - dostępności wody na naszej Planecie Ziemia.

 • Strajk - Eduarda Lima
 • Historia rozpoczyna się od tego, że jeden ptak przestał śpiewać. Wraz z nim stopniowo milkli wszyscy, aż zamilkł cały świat - nawet dzieci przestały się bawić.

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie