Jąkanie to temat, który wbrew pozorom dotyczy dość sporej liczny rodzin. Choć czasami może się wydawać, że przez całe życie nie spotkaliśmy ani jednej osoby mówiącej niepłynnie, to w rzeczywistości mogło być ich całkiem sporo. W okresie intensywnego rozwoju mowy jąka się aż 5% dzieci, ale szczęśliwie 80% z nich zaczyna samoistnie mówić płynnie. Z pozostałymi problem jąkania pozostaje na dłużej…

1.jpg

Gdzie szukać pierwszej dawki informacji?

Raczej nie w internecie! 🙂 Wiem doskonale, że można tam znaleźć wiele bardzo sprzecznych, a nie raz szkodliwych informacji. Książka Zrozumieć jąkanie jest idealnym poradnikiem zarówno dla rodziców dzieci, które dopiero zaczynają się jąkać jak i dla tych, u których problem niepłynności trwa już dłużej, czasami nawet całe lata.

Książka jest godna polecenia przede wszystkim dlatego, że zawarte w niej informacje przekazują specjaliści w tej dziedzinie. Wiedza, w niej zawarta jest aktualna, obalanych jest wiele mitów na temat niepłynności i osób jąkających się. Nie są powielane szkodliwe stereotypy czy pomysły na terapię, które mogliśmy oglądać np w filmie „Jak zostać królem”, który zresztą serdecznie polecam!

Co robić?

W książce rodzice, terapeuci i nauczyciele znajdą solidną dawką informacji o tym, jak reagować na pierwsze objawy jąkania dziecka – jak wspierać je w trudnych momentach, a także dowiedzą się, czego warto unikać.

Opisane jest też szczegółowo to, jak wspierać dziecko starsze w momentach, gdy mówienie staje się wyjątkowo trudne.

Doświadczenia dzieci i nastolatków

Niezwykle cenne jest to, że w książce E. Kelman i A. Whyte możemy znaleźć bardzo wiele wypowiedzi dzieci jąkających się, które przybliżają nam to, jak czują się one w różnych sytuacjach związanych z jąkaniem. Podkreślają one, że chcą być traktowane jak każde inne dziecko, a także, że rówieśnikom o wiele łatwiej przychodzi drwienie z jąkania niż np. z niepełnosprawności. Dzieci same podpowiadają, co pomaga im w płynnym mówieniu i lepszym samopoczuciu, czyli co my, dorośli, możemy zrobić, by dziecko mówiące niepłynnie mogło mówić swobodniej.

Trudny temat, także dla rodziców

Książka Zrozumieć jąkanie porusza temat jąkania także z innej perspektywy – rodziców. Rodzice opowiadają o swoich, nie zawsze łatwych, doświadczeniach. O frustracji, obawach, ale też sukcesach swoich dzieci

Książka Zrozumieć jąkanie jest jednym z moich ulubionych poradników tego typu. W pigułce przekazuje najważniejszą wiedzę związaną z niepłynnością i ukierunkowują działania dorosłych tak, by pomóc dzieciom, bez względu na ich wiek.

Książkę można nabyć na stronie Wydawnictwa Edukacyjnego: KLIK

Serdecznie polecam!

Książki Logopedia

Zobacz również:

 • OCIEPLENIE KLIMATU - Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian
 • Książka Ocieplenie Klimatu to kolejna z książek Wydawnictwa Babaryba, która porusza niezwykle ważny problem dotyczący przyszłości naszej Planety. Rozmawialiśmy już o wodzie, o śmieciach i plastiku, teraz czas przyszedł na ocieplenie klimatu. Temat, który raczej często, przynajmniej w ostatnim czasie, przewija się wokół nas, którego świadomość wciąż musimy budować i rozwijać, bo zmiany, które zachodzą w klimacie, dotkną każdego z nas.

 • WODA - ŻRÓDŁO ŻYCIA Wszystko o najważniejszej substancji na ziemi - Christina Steinlein, Mieke Scheier
 • Zwykle książeczki, o których piszę, mają dość lekką tematykę. Nawet, jeśli poruszają jakieś wrażliwsze tematy, to kończą się dobrze. Dziś może być trochę inaczej. Książka, o której chcę Wam opowiedzieć daje bardzo realny i wielowymiarowy obraz problemu, który dotyczy nas wszystkich - dostępności wody na naszej Planecie Ziemia.

 • Strajk - Eduarda Lima
 • Historia rozpoczyna się od tego, że jeden ptak przestał śpiewać. Wraz z nim stopniowo milkli wszyscy, aż zamilkł cały świat - nawet dzieci przestały się bawić.

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie