priority_high

Kliknij, żeby zobaczyć ważne informacje

close

Najważniejsze informacje dla klientów

Psychologo zmieniło adres swojej siedziby! Wszystkie wizyty odbywają się w Zabrzu na ul. Szczęść Boże 25

Uprzejmie informujemy, że kontakt telefoniczny z rejestracją w grudniu 2023 możliwy jest w następujących terminach:

01.01 - 05.01: 9:00 - 12:00
8.01 - 12.01: 16:00 - 19:00
15.01 - 19.01: 17:00 - 20:00
22.01 - 26.01: 17:00 - 20:00
29.01 - 02.02: 9:00 - 12:00

W pozostałych terminach prosimy o kontakt za pomocą SMS'a, maila lub facebook'a. Do usłyszenia!

„Kim chcesz zostać w przyszłości?” – któż z nas nie zadał kiedyś, lub nie usłyszał tego pytania? Każde dziecko w pewnym momencie zaczyna zastanawiać się nad tym, jakie zajęcie chciałoby wykonywać. Bardzo pomocne w procesie podejmowania decyzji okazuje się poznawanie specyfiki różnych zawodów – jeśli to możliwe – we własnym otoczeniu lub z książek, czy filmów.

Najczęściej zdarza się, że jedna publikacja omawia szczegółowo jeden, konkretny rodzaj aktywności. Dziś jednak chciałabym zaproponować coś, na zupełny początek. Książkę, która pozwoli dziecku zapoznać się z całym wachlarzem zawodów i zajęć i dopiero wtedy zdecydować, w jakim kierunku dalej chce podążać.

1.jpg

Poznajmy się

Książka wydana przez Wydawnictwo Babaryba zawiera element, który bardzo lubię w podobnych publikacjach – kartę z przedstawionymi wszystkimi bohaterami, których napotkamy na kolejnych stronach. Dzięki temu dziecko może dowiedzieć się, jak nazywają się poszczególne postacie i przygotować się na przygodę, jaka je z nimi czeka.

Kto? Gdzie? Dlaczego?

2.jpg

Po zapoznaniu się z bohaterami, możemy dowiedzieć się, gdzie każdy z nich pracuje. Karta książki prowokuje do dyskusji o tym, dlaczego poszczególne zawody umiejscowione są w danej lokalizacji i czy zawsze tak jest? Jakie to ma znaczenie dla wykonywania konkretnej pracy? Możemy spojrzeć na miasto i jego mieszkańców (pracowników) jako na całość i uświadomić sobie, że w każdym jego zakamarku możemy spotkać kogoś, kto wykonuje swoją pracę.

Bez pracy nie ma kołaczy

3.jpg

To, co niesamowicie ujęło mnie w książce „Zawodowy zawrót głowy” to poruszenie tematu zasadności podejmowania pracy. Dlaczego chodzisz do pracy? – to pytanie, zadawane rodzicom niemal przez każde dziecko. Ważne, aby wytłumaczyć maluchowi, że do pracy nie tylko chodzimy, bo „tak trzeba”, ale też ma to swój cel i uzasadnienie z innych powodów. Praca daje nam zarobek, ale także satysfakcję. Możemy się dzięki niej rozwijać i pomagać innym. Pod tym względem każda praca jest ważna i potrzebna.

Zawodowy zawrót głowy!

4.jpg

Przechodzimy do sedna książeczki – szczegółowego (w mojej ocenie) omówienia poszczególnych zawodów. Omówienie jest na tyle dokładne, że wzbudza w dziecku ciekawość i ewentualną chęć dowiedzenia się więcej o konkretnym zajęciu. Jednocześnie nie jest ono na tyle obszerne, by książka miała rozmiary encyklopedii.

Książka „Zawodowy zawrót głowy” jest wydana w wyjątkowo przyjemnej dla mnie formie – aparycja bohaterów zachęca do ich bliższego poznania. Książka wydana jest w twardej oprawie, a jej karty są miękkie – to znaczy, że nie będzie ona przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Wydaje mi się, że wiek 3+ będzie najodpowiedniejszy.

Książeczkę można zakupić na stronie Wydawnictwa Babaryba (KLIK) wraz z wieloma innymi, ciekawymi pozycjami.

Książki

Zobacz również:

 • OCIEPLENIE KLIMATU - Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian
 • Książka Ocieplenie Klimatu to kolejna z książek Wydawnictwa Babaryba, która porusza niezwykle ważny problem dotyczący przyszłości naszej Planety. Rozmawialiśmy już o wodzie, o śmieciach i plastiku, teraz czas przyszedł na ocieplenie klimatu. Temat, który raczej często, przynajmniej w ostatnim czasie, przewija się wokół nas, którego świadomość wciąż musimy budować i rozwijać, bo zmiany, które zachodzą w klimacie, dotkną każdego z nas.

 • WODA - ŻRÓDŁO ŻYCIA Wszystko o najważniejszej substancji na ziemi - Christina Steinlein, Mieke Scheier
 • Zwykle książeczki, o których piszę, mają dość lekką tematykę. Nawet, jeśli poruszają jakieś wrażliwsze tematy, to kończą się dobrze. Dziś może być trochę inaczej. Książka, o której chcę Wam opowiedzieć daje bardzo realny i wielowymiarowy obraz problemu, który dotyczy nas wszystkich - dostępności wody na naszej Planecie Ziemia.

 • Strajk - Eduarda Lima
 • Historia rozpoczyna się od tego, że jeden ptak przestał śpiewać. Wraz z nim stopniowo milkli wszyscy, aż zamilkł cały świat - nawet dzieci przestały się bawić.

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie