„Sznurówka, ptak i ja” to książka, która mnie zaskoczyła. Przyznam, że trudno było mi się za nią zabrać – niezbyt zachęcająca okładka, styl ilustracji, który wcale mi nie odpowiadał. Tytuł – jakiś zwykły. Książka leżała i czekała na swoja kolej dość długo. Jednak gdy zaczęłam czytać – przepadłam.

Ośmiolatka z trudnym towarzyszem na ramieniu

Książka opowiada o losach dziewczynki Selmy – ośmiolatki, która jest dość niepewna siebie, nieśmiała. Po wakacjach idzie do nowej klasy i trochę się tego obawia. Sprawę utrudnia fakt, że przez większość czasu towarzyszy jej tytułowy ptak, który skrywa się gdzieś w jej sercu czy głowie i dziobie – wbija przysłowiowe szpilki, gdy tylko się da: „O, co o za wstyd, że nie umiesz pływać! Dlaczego nie możesz się po prostu nauczyć, tak jak wszyscy?”, „Jesteś dziwna, bo nie masz przyjaciółki” itp.

Wakacje Selmy – czas zmian

Selma spędza wakacje u dziadków, gdzie poznaje dość oryginalną dziewczynkę o przezwisku Sznurówka. Trochę się jej obawia, a jednocześnie bardzo fascynuje ją nowa towarzyszka przygód. Pomimo obaw i dziobania paka Selma zaprzyjaźnia się ze Sznurówką. Razem robią rzeczy, na które wcześniej Selma nie zdecydowałaby się. Pokonuje swoje ograniczenia, odkrywa, jak się z tym czuje. Po raz pierwszy doświadcza przyjaźni – wraz z jej plusami i minusami – jak różnica zdań czy konflikt. Udaje się jej przez to przejść, dzięki czemu staje się coraz pewniejsza siebie a ptak stopniowo przestaje dziobać – tylko obserwuje.

Książka dla dzieci, które potrzebują otuchy

W osobie Selmy może odnaleźć się niejedno nieśmiałe, wycofane, zakompleksione dziecko. Książka jest warta podsunięcia, gdy chcemy mu dodać pewności siebie, dać przekaz, że trudności mogą nas czegoś nauczyć i że można pokonywać swoje ograniczenia. Książka pokazuje też, że osoby, które wydają nam się trochę dziwne, trochę niedostępne mogą stać się naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

W książce urzekło mnie "to coś"

Książkę „Sznurówka, ptak i ja” przeczytałam jednym tchem. Nie wiem czemu – co w niej jest. Czy język, czy rzecz tkwi w samych historiach? W trakcie czytania nawet ilustracje, wobec których byłam niechętnie nastawiona wydały mi się sympatyczne i jakieś bliskie. Na tyle, że z chęcią polecę tę książkę Wam i bliskim Wam dzieciom, które może będą potrzebowały takiej terapeutycznej lektury 🙂 Uważam, że książka powinna przede wszystkim cieszyć, dlatego z czystym sumieniem zachęcam Was do zerknięcia na jej karty.

Książkę „Sznurówka, ptak i ja” możecie zobaczyć na stronie wydawnictwa Zakamarki TUTAJ

Książki

Zobacz również:

 • Zęboszczotki – Pittau&Gervais
 • Zęboszczotki to jedna z książek – niespodzianek. Na pierwszy rzut oka bardzo prosta i może nieszczególnie przykuwająca uwagę rodzica (przynajmniej moją), do momentu pokazania książki dzieciom. Wtedy książka okazuje się być prawdziwym HITEM!

 • Mogę grać z wami? Mo Willems
 • Mogę grać z Wami to druga z poznanych przez nas książek z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, że seria ta na początku nie bardzo mnie przekonała, jednak szybko zweryfikowałam ten pogląd. Teraz książki o słoniu i śwince są przez nas często czytane i skradły serca zarówno moich dzieci, jak i – ostatecznie- moje. Przeurocze, przesympatyczne i ubrane w świetny humor książki dla dzieci o niecodziennej formie. Zobaczcie sami!

 • Złamałem trąbe - Mo Willems
 • Wiem doskonale, że dzieciom podoba się czasem coś zupełnie zaskakującego, coś, czego byśmy się nie spodziewali. Rzeczy, obok których dorośli przechodzą obojętnie i bez wzruszenia, poruszają dzieciaki i to dzięki nim możemy dostrzec piękno tam, gdzie nie sądziliśmy, że się ukrywa. To wspaniałe! Spoglądać na świat oczami naszych dzieci. Tak właśnie było w przypadku książki z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie – Złamałem trąbę! To pierwsza książka z tej serii, która wpadła nam w ręce, a co do której nie byłam do końca przekonana. Ooo, jak bardzo się pomyliłam!

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie