Książki bez tekstu to jedne z moich ulubionych propozycji dla dzieci. Dają one szansę dziecku i rodzicowi na przeżycie samodzielnie tworzonych przygód i historii, zmienianiu losu bohaterów i rozmyślanie, co mogło dziać się między kolejnymi kartami książki. W ofercie przygotowanej przez Wydawnictwo Babaryba, znajdziecie bardzo wiele propozycji tego typu.

1.jpg

Książka bez słów

Czasami rodzice i dzieci dziwią się i zastanawiają, po co komu potrzebna jest książka, której nie można przeczytać. Faktycznie, proponowana przeze mnie dziś pozycja, jak i wiele innych dostępnych już na naszym rynku to książki, których nie czyta się w sposób standardowy. Zwykle przedstawiają one grupę bohaterów, którzy pojawiają się na kolejnych kartach książki. Czasami przedstawia ona ciąg wydarzeń, a czasami trzeba samemu dopowiedzieć historie, który wydarzają się na kolejnych stronach.

2.jpg

Co się wydarzyło - decyzja należy do Ciebie

W książce Roboty dziecko samo decyduje o tym, co spotkało poszczególnych bohaterów. Historia za każdym razem może być inna. Dlaczego dany robot jest tutaj, a nie w innym miejscu. Co stało się, że teraz zajmuje się akurat tym. Czy można zauważyć, że niektóre z nich najbardziej lubią konkretne zajęcia? Czy mają swoich przyjaciół?

Również rodzic może inspirować się książką bez tekstu i opowiadać historie robotów, którzy goszczą na jej kartach. Co przedstawia ten obrazek, czy skupimy się na tylko jednym z bohaterów, czy opowiemy całe wydarzenie z konkretnej karty? Książka daje dużą dowolność, co jest pewnym wyzwaniem, ale jednocześnie otwiera ogrom możliwości i rozwija nie tylko dziecko, ale także rodzica. Efektem są wyjątkowo ciekawe chwile spędzone nad lekturą – z doświadczenia wiem, że dzieci je uwielbiają!

3.jpg

Mistrz spostrzegawczości

Dodatkowym atutem tego typu książek, w tym książki ROBOTY jest trening spostrzegawczości – Rodzic może zadawać dziecku zadania – znajdź konkretnego robota na wszystkich kartach lub podczas oglądania konkretnej strony – znajdź… no właśnie, co? To zależy już tylko od nas 🙂

4.jpg

Książka nie ogranicza nas w żaden sposób i mimo, że jej tematyka krąży wokół robotów o jestem przekonana, że przyniesie ona wyjątkową radość nie tylko chłopcom 🙂

Polecam całą serię książek bez tekstu dostępnych na stronie wydawnictwa Babaryba. Książkę znajdziecie TUTAJ

POLECAM!

Książki

Zobacz również:

 • Zęboszczotki – Pittau&Gervais
 • Zęboszczotki to jedna z książek – niespodzianek. Na pierwszy rzut oka bardzo prosta i może nieszczególnie przykuwająca uwagę rodzica (przynajmniej moją), do momentu pokazania książki dzieciom. Wtedy książka okazuje się być prawdziwym HITEM!

 • Mogę grać z wami? Mo Willems
 • Mogę grać z Wami to druga z poznanych przez nas książek z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, że seria ta na początku nie bardzo mnie przekonała, jednak szybko zweryfikowałam ten pogląd. Teraz książki o słoniu i śwince są przez nas często czytane i skradły serca zarówno moich dzieci, jak i – ostatecznie- moje. Przeurocze, przesympatyczne i ubrane w świetny humor książki dla dzieci o niecodziennej formie. Zobaczcie sami!

 • Złamałem trąbe - Mo Willems
 • Wiem doskonale, że dzieciom podoba się czasem coś zupełnie zaskakującego, coś, czego byśmy się nie spodziewali. Rzeczy, obok których dorośli przechodzą obojętnie i bez wzruszenia, poruszają dzieciaki i to dzięki nim możemy dostrzec piękno tam, gdzie nie sądziliśmy, że się ukrywa. To wspaniałe! Spoglądać na świat oczami naszych dzieci. Tak właśnie było w przypadku książki z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie – Złamałem trąbę! To pierwsza książka z tej serii, która wpadła nam w ręce, a co do której nie byłam do końca przekonana. Ooo, jak bardzo się pomyliłam!

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie