Nasze Duszki – poznaj moc swoich emocji – to pierwsza książka z zakresu edukacji emocjonalnej, pod którą podpisuję się od A do Z. Zdecydowanie godna polecenia dla młodszych i starszych dzieci, a także dla rodziców szukających wskazówek dotyczących tego, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach.
Marta Połomska - Psycholog, psychoterapeutka
Książka Nasze Duszki jest pierwszą publikacją wydaną przez gabinet Dobra Emocja prowadzony przez Panią Martę Połomską – psychologa, psychoterapeutkę z Gliwic, która niedawno podjęła również współpracę z naszym gabinetem PsychoLogo. W naszej ofercie ukazały się konsultacje dla starszych dzieci i nastolatków borykających się z problemami emocjonalnymi, oraz dla ich rodziców i osób dorosłych.
Emocje - podstawa każdej relacji
Temat emocji jest mi bardzo bliski i obszar wsparcia emocjonalnego dziecka poruszam na 100% moich konsultacji z rodzicami. W związku z tym, że emocje są jednym z moich ulubionych tematów, to w większości publikacji znajduję coś, co mi nie odpowiada, lub coś, co chciałabym poprawić. Nasze Duszki to pierwsza książka, w której w pełni znajduję wszystko to, co jest dla mnie ważne. Pełna wsparcia, konkretnej wiedzy, wspierających komunikatów. Długo szukałam książki, którą mogłabym z czystym sumieniem polecić rodzicom, i w końcu mam taką pod ręką.
Radość, smutek, złość i strach
Książa opowiada o czterech podstawowych emocjach, a w podróży przez ich różne aspekty towarzysza nam emocjonalne duszki. Każda z emocji omówiona jest bardzo szczegółowo, a treść możemy stopniowo rozszerzać w zależności od wieku dziecka, z którym czytamy tę książkę.
Każda emocja przedstawiona jest tu w kontekście pozytywnym – każda z nich jest nam przecież potrzebna mimo, że ich doświadczanie może być nieprzyjemne. Jest to bardzo dobra baza do akceptacji przez dziecko wszystkich emocji, czytania sygnałów, jakie nam wysyłają i działania zgodnie z głosem własnego serca, a nie – wbrew sobie.
Emocje wcale nie są jednoznaczne
Bardzo podoba mi się, że Pani Marta Połomska zwraca uwagę na różne niuanse, które mogą pojawić się podczas doświadczania emocji. Na przykład radość z czyjegoś nieszczęścia nie jest już dobra i warta naśladowania. Skłania to dziecko do refleksji i szerszego spojrzenia na tę tematykę.