Nasze Duszki – poznaj moc swoich emocji – to pierwsza książka z zakresu edukacji emocjonalnej, pod którą podpisuję się od A do Z. Zdecydowanie godna polecenia dla młodszych i starszych dzieci, a także dla rodziców szukających wskazówek dotyczących tego, jak rozmawiać z dziećmi o emocjach.

Marta Połomska - Psycholog, psychoterapeutka

Książka Nasze Duszki jest pierwszą publikacją wydaną przez gabinet Dobra Emocja prowadzony przez Panią Martę Połomską – psychologa, psychoterapeutkę z Gliwic, która niedawno podjęła również współpracę z naszym gabinetem PsychoLogo. W naszej ofercie ukazały się konsultacje dla starszych dzieci i nastolatków borykających się z problemami emocjonalnymi, oraz dla ich rodziców i osób dorosłych.

Emocje - podstawa każdej relacji

Temat emocji jest mi bardzo bliski i obszar wsparcia emocjonalnego dziecka poruszam na 100% moich konsultacji z rodzicami. W związku z tym, że emocje są jednym z moich ulubionych tematów, to w większości publikacji znajduję coś, co mi nie odpowiada, lub coś, co chciałabym poprawić. Nasze Duszki to pierwsza książka, w której w pełni znajduję wszystko to, co jest dla mnie ważne. Pełna wsparcia, konkretnej wiedzy, wspierających komunikatów. Długo szukałam książki, którą mogłabym z czystym sumieniem polecić rodzicom, i w końcu mam taką pod ręką.

Radość, smutek, złość i strach

Książa opowiada o czterech podstawowych emocjach, a w podróży przez ich różne aspekty towarzysza nam emocjonalne duszki. Każda z emocji omówiona jest bardzo szczegółowo, a treść możemy stopniowo rozszerzać w zależności od wieku dziecka, z którym czytamy tę książkę.

Każda emocja przedstawiona jest tu w kontekście pozytywnym – każda z nich jest nam przecież potrzebna mimo, że ich doświadczanie może być nieprzyjemne. Jest to bardzo dobra baza do akceptacji przez dziecko wszystkich emocji, czytania sygnałów, jakie nam wysyłają i działania zgodnie z głosem własnego serca, a nie – wbrew sobie.

Emocje wcale nie są jednoznaczne

Bardzo podoba mi się, że Pani Marta Połomska zwraca uwagę na różne niuanse, które mogą pojawić się podczas doświadczania emocji. Na przykład radość z czyjegoś nieszczęścia nie jest już dobra i warta naśladowania. Skłania to dziecko do refleksji i szerszego spojrzenia na tę tematykę.

Książki Pomoce i zabawki edukacyjne

Zobacz również:

 • Zęboszczotki – Pittau&Gervais
 • Zęboszczotki to jedna z książek – niespodzianek. Na pierwszy rzut oka bardzo prosta i może nieszczególnie przykuwająca uwagę rodzica (przynajmniej moją), do momentu pokazania książki dzieciom. Wtedy książka okazuje się być prawdziwym HITEM!

 • Mogę grać z wami? Mo Willems
 • Mogę grać z Wami to druga z poznanych przez nas książek z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, że seria ta na początku nie bardzo mnie przekonała, jednak szybko zweryfikowałam ten pogląd. Teraz książki o słoniu i śwince są przez nas często czytane i skradły serca zarówno moich dzieci, jak i – ostatecznie- moje. Przeurocze, przesympatyczne i ubrane w świetny humor książki dla dzieci o niecodziennej formie. Zobaczcie sami!

 • Złamałem trąbe - Mo Willems
 • Wiem doskonale, że dzieciom podoba się czasem coś zupełnie zaskakującego, coś, czego byśmy się nie spodziewali. Rzeczy, obok których dorośli przechodzą obojętnie i bez wzruszenia, poruszają dzieciaki i to dzięki nim możemy dostrzec piękno tam, gdzie nie sądziliśmy, że się ukrywa. To wspaniałe! Spoglądać na świat oczami naszych dzieci. Tak właśnie było w przypadku książki z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie – Złamałem trąbę! To pierwsza książka z tej serii, która wpadła nam w ręce, a co do której nie byłam do końca przekonana. Ooo, jak bardzo się pomyliłam!

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie