Podczas konsultacji logopedycznych, szczególnie małych dzieci z podejrzeniem opóźnionego rozwoju mowy, rodzice nie raz pytają mnie, co czytać, aby przyniosło to radość dziecku i korzyść dla jego mowy. Mam kilka pewników w swojej kolekcji. Niedawno dołączyła do nich propozycja wydawnictwa Babaryba – Klapu Klap, autorstwa Madaleny Matoso.

1.jpg

Gest i dźwięk w pracy nad rozwojem

Książka Madaleny Matoso urzekła mnie przede wszystkim tym, że łączy ze sobą dwie aktywności, które razem bardzo skutecznie wpływają na rozwój mowy dziecka. Są to gest i dźwięk. Pracę z małymi pacjentami, u których należy wspierać mowę, zawsze zaczynam właśnie od tego – ponieważ gesty, ruchy o coś, co dzieci robią nieustannie. Wplatanie w codzienną radosną aktywność dziecka dźwięków daje bardzo szybkie rezultaty!

2.jpg

Codzienne, proste dźwięki drogą do sukcesu

Czy wspierając mowę dziecka powinniśmy proponować mu doskonałe, wyszukane wyrazy, aby mowa rozwijała się na jak najwyższym poziomie? Nic bardziej mylnego! Ku zaskoczeniu części rodziców to, co najprostsze, będzie tutaj najlepsze 🙂 Aby rozwijać słownik i komunikację małego dziecka warto bazować na prostych dźwiękach, bardzo podstawowych wyrażeniach i używać ich także samemu. „Mama zrobiła bam!”, „Tata zrobił cmok!” – to właśnie zdania i dźwięki, które będą dla dziecka najlepiej zrozumiałe i najbardziej przystępne. takie właśnie dźwięki znajdziecie w książce Klapu Klap.

3.jpg

Prosta forma dostosowana do każdego dziecka

Książka Klapu Klap jest bardzo prosta, co jest jej dużym atutem – pracować z nią będą najmłodsze dzieci. Każda z kart prezentuje jeden dźwiękonaśladowczy wyraz wsparty rysunkiem. Sami możemy inspirować się książką w poszukiwaniu dźwięków w naszym otoczeniu. dy dziecku wyjątkowo spodoba się któryś z nich, warto o często powtarzać – oczywiście podpierając gestem. Możemy też szukać, czy w naszym domu znajdują się dźwięki przedstawione w książce. Może uda Wam się odnaleźć wszystkie z nich?

Polecam Wam tę lekturę dla młodszych dzieci – między 1 a 2 rokiem życia, oraz dla dzieciaków, które wymagają wsparcia rozwoju mowy. Wszystkie książki wydawnictwa Babaryba znajdziecie na ich stronie, a proponowaną dziś pod tym linkiem KLIK

Książki Logopedia

Zobacz również:

 • Zęboszczotki – Pittau&Gervais
 • Zęboszczotki to jedna z książek – niespodzianek. Na pierwszy rzut oka bardzo prosta i może nieszczególnie przykuwająca uwagę rodzica (przynajmniej moją), do momentu pokazania książki dzieciom. Wtedy książka okazuje się być prawdziwym HITEM!

 • Mogę grać z wami? Mo Willems
 • Mogę grać z Wami to druga z poznanych przez nas książek z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie. W ostatnim wpisie na blogu pisałam, że seria ta na początku nie bardzo mnie przekonała, jednak szybko zweryfikowałam ten pogląd. Teraz książki o słoniu i śwince są przez nas często czytane i skradły serca zarówno moich dzieci, jak i – ostatecznie- moje. Przeurocze, przesympatyczne i ubrane w świetny humor książki dla dzieci o niecodziennej formie. Zobaczcie sami!

 • Złamałem trąbe - Mo Willems
 • Wiem doskonale, że dzieciom podoba się czasem coś zupełnie zaskakującego, coś, czego byśmy się nie spodziewali. Rzeczy, obok których dorośli przechodzą obojętnie i bez wzruszenia, poruszają dzieciaki i to dzięki nim możemy dostrzec piękno tam, gdzie nie sądziliśmy, że się ukrywa. To wspaniałe! Spoglądać na świat oczami naszych dzieci. Tak właśnie było w przypadku książki z serii o Śwince Malince i Słoniu Leonie – Złamałem trąbę! To pierwsza książka z tej serii, która wpadła nam w ręce, a co do której nie byłam do końca przekonana. Ooo, jak bardzo się pomyliłam!

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie