priority_high

Kliknij, żeby zobaczyć ważne informacje

close

Najważniejsze informacje dla klientów

Psychologo zmieniło adres swojej siedziby! Wszystkie wizyty odbywają się w Zabrzu na ul. Szczęść Boże 25

Uprzejmie informujemy, że kontakt telefoniczny z rejestracją w grudniu 2023 możliwy jest w następujących terminach:

01.01 - 05.01: 9:00 - 12:00
8.01 - 12.01: 16:00 - 19:00
15.01 - 19.01: 17:00 - 20:00
22.01 - 26.01: 17:00 - 20:00
29.01 - 02.02: 9:00 - 12:00

W pozostałych terminach prosimy o kontakt za pomocą SMS'a, maila lub facebook'a. Do usłyszenia!

Szanowni Rodzice, jest poniedziałek rano, więc witam Was na kolejnym Rodzicielskim Motywatorze – czyli krótkim filmie, który ukazuje się na początku każdego tygodnia, w którym chciałabym zmotywować Was i zachęcić do tego, aby przyjrzeć się jakiemuś małemu obszarowi funkcjonowania w rodzinie, a szczególnie w rodzicielstwie. Mam nadzieję, że te krótkie motywacje, które do Was wysyłam, będą pomagały Was stawać się lepszymi rodzicami i bardziej spełnionymi członkami Waszych rodzin.

Dzisiaj chciałabym zachęcić Was do tego, abyśmy przyjrzeli się obszarowi emocji, a dokładnie do tego, aby zaakceptować wszystkie emocje, które przeżywają nasze dzieci.

Społecznie nadal funkcjonuje przekonanie, że niektóre emocje są dobre, a inne złe, że jedne emocje jest dobrze przeżywać, a innych lepiej, jakbyśmy w ogóle nie doświadczali i nie przeżywali. W związku z tym często nie akceptujemy trudnych emocji u naszych dzieci – zaprzeczamy im, nie pozwalamy naszym dzieciom na to, aby ich doświadczały. Skutkuje to tym, że dzieci jako nastolatkowie, a w dalszej perspektywie jako dorośli również im zaprzeczają. My dorośli także mamy z tym problem wyniesiony z naszego dzieciństwa.

Psychologia mówi jasno, że nie ma emocji dobrych i złych. Wszystkie emocje są nam potrzebne i wszystkie z nich mają jakieś zadanie do spełnienia. Oczywiście, część z emocji jest przyjemna, a część nie. Jasne jest, że radość jest przyjemna i chcemy jak najczęściej się cieszyć, a smutek, złość i żal to emocje nieprzyjemne niewygodne i wolimy, by doświadczały nas jak najrzadziej. Niemniej doświadczanie ich i przeżywanie czemuś nam służy. Człowiek, który cały czas się cieszy nie jest osobą, która funkcjonuje dobrze- element smutku i złości również kształtuje nas i wskazuje nam drogę w działaniu.

Dlatego właśnie w tym tygodniu chciałabym zachęcić Was do tego, abyście spojrzeli na emocje w inny sposób – jak na drogowskaz i coś, co służy Waszym dzieciom mimo tego, że jest to dla nich nieprzyjemne i nie raz jest też nieprzyjemne dla nas. Takie inne spojrzenie na emocje pozwala nabrać do nich nieco dystansu i mniej angażować się w trudne sytuacje, których często doświadczamy. Nie oszukujmy się – łatwo jest towarzyszyć dziecku w radości. Jednak w złości, smutku, żalu, nawet, jeśli dotyczy to również nas (dziecko złości się i smuci się z naszego powodu) – już jest nam trudniej. Spójrzmy na to jak na coś potrzebnego i wtedy spróbujmy się do tego troszkę zdystansować.

To jest taki mały wstęp, bo obszar emocji jest bardzo pojemny. Teraz wykonujemy pewną intelektualną pracę i zaczynamy patrzeć na emocje jak na coś, co przynosi nam korzyść.

Trzymam za Was kciuki! Ciekawa jestem, jak poradzicie sobie z tym zadaniem i do zobaczenia!

Rodzicielski motywator

Zobacz również:

 • Rodzicielski motywator - opisz, co Cię złości
 • Dzisiaj nagrywam dla Was w biegu – praca u mnie wre i za mną możecie zobaczyć rozłożony laptop i inne rzeczy, z którymi się zmagam. Mnóstwo spraw mam dzisiaj na głowie. Takie momenty, kiedy mamy bardzo dużo spraw do załatwienia a tempo naszego działania jest bardzo szybkie, to chwile, kiedy bardzo łatwo się zdenerwować i nawet najmniejsza rzecz, drobnostka jest w stanie wyprowadzić nas z równowagi.

 • Rodzicielski motywator - jeszcze więcej o emocjach
 • Szanowni Rodzice! Mam ogromną przyjemność powitać Was w kolejnym Rodzicielskim Motywatorze. To już kolejny tydzień, kiedy spotykamy się, by porozmawiać o emocjach. Pierwsze zadanie miało wprowadzić Was w temat emocji, a drugie poczyniło pierwsze kroki do tego, abyście nazywali emocje w kontaktach z Waszymi dziećmi. Zadanie z zeszłego tygodnia dotyczyło tego, abyście nazywali emocje swoich dzieci, gdy ich doświadczają.

 • Rodzicielski motywator - nazwij emocje
 • Szanowni Rodzice! Bardzo gorąco witam Was na kolejnym filmie z serii Rodzicielskich Motywatorów, czyli na krótkich poniedziałkowych filmach, które mają za zadanie zmotywować lub zainspirować Was do pracy nad sferą wychowania, rodzinną czy kontaktów z Waszymi dziećmi.

  Autor tekstu

  angelika-kazmierczak.jpg

  Angelika Kaźmierczak
  psycholog, logopeda

  Kategorie