Zawodowy zawrót głowy – Richard Scarry

“Kim chcesz zostać w przyszłości?” – któż z nas nie zadał kiedyś, lub nie usłyszał tego pytania? Każde dziecko w pewnym momencie zaczyna zastanawiać się nad tym, jakie zajęcie chciałoby wykonywać. Bardzo pomocne w procesie podejmowania decyzji okazuje się poznawanie specyfiki różnych zawodów – jeśli to możliwe – we własnym otoczeniu lub z książek, czy filmów. Najczęściej zdarza się, że jedna publikacja omawia szczegółowo jeden, konkretny rodzaj aktywności. Dziś jednak chciałabym zaproponować coś, na zupełny początek. Książkę, która pozwoli dziecku zapoznać się z całym wachlarzem zawodów i zajęć i dopiero wtedy zdecydować, w jakim kierunku dalej chce podążać.

Zawodowy zawrót głowy Babaryba PsychoLogo

Poznajmy się

Książka wydana przez Wydawnictwo Babaryba zawiera element, który bardzo lubię w podobnych publikacjach – kartę z przedstawionymi wszystkimi bohaterami, których napotkamy na kolejnych stronach. Dzięki temu dziecko może dowiedzieć się, jak nazywają się poszczególne postacie i przygotować się na przygodę, jaka je z nimi czeka.

Kto? Gdzie? Dlaczego?

Po zapoznaniu się z bohaterami, możemy dowiedzieć się, gdzie każdy z nich pracuje. Karta książki prowokuje do dyskusji o tym, dlaczego poszczególne zawody umiejscowione są w danej lokalizacji i czy zawsze tak jest? Jakie to ma znaczenie dla wykonywania konkretnej pracy? Możemy spojrzeć na miasto i jego mieszkańców (pracowników) jako na całość i uświadomić sobie, że w każdym jego zakamarku możemy spotkać kogoś, kto wykonuje swoją pracę.

Bez pracy nie ma kołaczy

To, co niesamowicie ujęło mnie w książce “Zawodowy zawrót głowy” to poruszenie tematu zasadności podejmowania pracy. Dlaczego chodzisz do pracy? – to pytanie, zadawane rodzicom niemal przez każde dziecko. Ważne, aby wytłumaczyć maluchowi, że do pracy nie tylko chodzimy, bo “tak trzeba”, ale też ma to swój cel i uzasadnienie z innych powodów. Praca daje nam zarobek, ale także satysfakcję. Możemy się dzięki niej rozwijać i pomagać innym. Pod tym względem każda praca jest ważna i potrzebna.

Zawodowy zawrót głowy!

Zawodowy zawrót głowy Babaryba PsychoLogo

Przechodzimy do sedna książeczki – szczegółowego (w mojej ocenie) omówienia poszczególnych zawodów. Omówienie jest na tyle dokładne, że wzbudza w dziecku ciekawość i ewentualną chęć dowiedzenia się więcej o konkretnym zajęciu. Jednocześnie nie jest ono na tyle obszerne, by książka miała rozmiary encyklopedii.

Książka “Zawodowy zawrót głowy” jest wydana w wyjątkowo przyjemnej dla mnie formie – aparycja bohaterów zachęca do ich bliższego poznania. Książka wydana jest w twardej oprawie, a jej karty są miękkie – to znaczy, że nie będzie ona przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Wydaje mi się, że wiek 3+ będzie najodpowiedniejszy.

Książeczkę można zakupić na stronie Wydawnictwa Babaryba (KLIK) wraz z wieloma innymi, ciekawymi pozycjami. Część z nich miałam okazję już recenzować i serdecznie zapraszam do zapoznania się z tymi wpisami TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *