Pierwsze puzzle – Czu Czu – puzzle z dziurką

Puzzle Czu Czu PsychoLogo

Pierwsze puzzle  – Wielu Rodziców oczekuje momentu, w którym ich pociechy zainteresują się puzelkami – to w końcu jest aktywność, która zajmuje duuużo czasu i daje rodzicom szansę na oddech.

Dziś chciałabym przedstawić Wam propozycję pierwszych puzelków dla Waszych dzieci. Bardzo proste, duże, grube – odpowiednie dla małych rączek, które jeszcze nie potrafią poradzić sobie z precyzyjnymi ruchami. Nie wymagają dopasowywania skomplikowanych elementów.

Pierwsze puzzle Czu Czu to 12 obrazków z dziurką w środku, które przedstawiają zwierzątka. Ich atutem jest bardzo ładna, nieskomplikowana grafika i proste wzory.

 

ĆWICZĄ KOORDYNACJĘ I MOTORYKĘ MAŁĄ – Dziecko musi łapać przedmiot i dopasować go do otworu. Jest to na miarę możliwości dziecka w okolicach pierwszego roku życia lub niedługo po pierwszych urodzinach.

ĆWICZĄ PERCEPCJĘ WZROKOWĄ – puzzelki trzeba dopasować do siebie nie tylko kształtem (tu akurat każdy jest taki sam i odpowiednie kółeczko trzeba dopasować do większego puzzla) ale także obrazkiem – mama do dziecka.

 

 

JAK PRACOWAĆ Z PUZZLAMI?

  1. Możesz dać dziecku na początek wszystkie puzzle i pozwolić mu po prostu dopasowywać okrągłe elementy do większych części bez zwracania uwagi na poprawne dopasowanie mamy do dziecka.
  2. Jeśli zależy Ci na dopasowaniu ich do pary, zacznij od 2-3 elementów, aby dziecko nie było przytłoczone ilością części.
  3. Gdy dziecko opanuje już ten poziom, stopniowo dokładaj do układania kolejne elementy aż do 12 obrazków.
  4. Możesz dać dziecku do ręki wszystkie “żetony” na raz lub podawać mu po jednym, aby ułatwić pracę na początkowym etapie.

U nas pierwsze puzzle sprawdziły się. Nie zainteresowały Karola na długo, bo szybko nauczył się składać bardziej zaawansowane wzory. Było to jednak dobre wprowadzenie i zachęta do dalszej pracy. Teraz pora na naszą Monię – fankę zwierzątek. Jestem pewna, że pierwsze puzzle przypadną jej do gustu.

 

Komentarze

  • Marta
    10 kwietnia 2018

    Od kiedy warto proponować dziecku takie puzzle?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *