Rozwój poprzez zabawę

Muzykoterapia

Co to takiego?

Muzykoterapia

Terapeuta tworzy z pacjentem unikalną relację, wykorzystując do tego moc muzyki. Bo przecież nie potrzeba słów, by podjąć muzyczny dialog. Nie potrzeba omawiania emocji, by móc je szczerze wyrazić grając i muzykując. Uczestnictwo w muzykoterapii nie stawia wymagań czy ograniczeń. Na bębnach można grać każdą częścią ciała – nie tylko ręką, a śpiewać można bez słów lub na przykład wokalizować. Muzykoterapia to dla pacjenta przyjemne i wartościowe przeżycie, nie jest to jednak tylko zabawa. Jest to terapia oparta na dowodach naukowych, a jej proces jest  zaplanowany oraz ma wyznaczony cel terapeutyczny. 

Ekspresja muzyczna poprzez gest, ruch, śpiew jest znacznie bliższa dziecku niż dorosłemu człowiekowi, gdyż jest elementem jego naturalnej życiowej aktywności. Muzykoterapia jest metodą niewerbalną, bezpieczną i efektywną w odniesieniu do dzieci i młodzieży z różnymi problemami rozwojowymi. Składowe części muzyki, takie jak rytm, melodia, wysokość dźwięków, metrum, dynamika, nastrój, tempo, słowa piosenek tworzą swoistą strukturę, która jako całość ma moc wywoływania stymulacji sensorycznej – wszystko to czyni muzykę unikalnym środkiem wspierającym rozwój dziecka z niepełnosprawnością.

Muzykoterapia w PsychoLogo w Zabrzu to unikalna oferta wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami oraz z trudnościami rozwojowymi.

Zapraszamy do skorzystania z unikalnej oferty zajęć muzykoterapii indywidualnej, prowadzonych przez wykwalifikowanego muzykoterapeutę, pedagoga specjalizującego się w pracy z dziećmi z autyzmem i zespołem Aspergera i oligofrenopedagoga.

Nasza oferta

Muzykoterapia

 • Jedno spotkanie 100 PLN

Sesje trwają około 45 minut (w zależności od wieku i możliwości dziecka) plus czas na omówienie zajęć i wskazówek do pracy w domu z rodzicem.

Działanie muzyki w terapii:

 • Stwarza możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu psychofizjologicznego i emocjonalnego oraz budowania wartościowej relacji z dziećmi z trudnościami rozwojowymi
 • Umożliwia ekspresję osobom, które nie posługują się mową lub mają ograniczenia w sprawności językowej
 • Dostarcza okazji do przeżyć, które motywują do uczenia się we wszystkich dziedzinach funkcjonowania
 • Stwarza możliwości pozytywnych, korzystnych i przyjemnych doświadczeń społecznych, niedostępnych w inny sposób
 • Rozwija świadomość własnej osoby, innych ludzi i otoczenia, co poprawia funkcjonowanie i pobudza do samodzielnego życia

Dla kogo?

Dla dzieci i młodzieży przejawiających różnorodne trudności i wyzwania rozwojowe, w obszarze nawiązywania relacji, komunikacji, emocji i zachowania. Terapia przez muzykę szczególnie dedykowana jest osobom:

 • Z autyzmem i zespołem Aspergera (ASD)

 • Z niepełnosprawnością intelektualną

 • Z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD)

 • Z ADHD

 • Z zaburzeniami zmysłu wzroku i słuchu

 • Z zespołem Downa

Muzyka jest bardzo bliska dzieciom

Zaspokaja ich podstawową potrzebę, mianowicie potrzebę radości

Wykorzystując wczesne zainteresowanie dziecka muzyką można za jej pośrednictwem wpływać na rozwijanie procesów poznawczych dziecka, stymulować rozwój psychospołeczny, usprawniać komunikację oraz kształtować sferę uczuć. Zmiany w wymienionych sferach funkcjonowania dzieci i młodzieży po wdrożeniu oddziaływań muzykoterapeutycznych są zauważalne i udowodnione naukowo.

Kto prowadzi?

Umów się na konsultacje diagnozę terapię zajęcia dla dzieci

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.