Jak rozwija się mowa dziecka – szósty rok życia

Rozwój mowy - szósty rok

Oto sześciolatek – dziecko z doskonała wymową wszystkich głosek swojego ojczystego języka 🙂 Zamiany głosek mogą występować jeszcze sporadycznie w trudniejszych wyrazach – często w tych, w których od czasu do czasu nawet dorosłym zdarza się potknąć 🙂 Sześciolatek wymówi już wszystko, jednak nie wszystko będzie jeszcze rozumiał. Ten proces – rozwoju mowy, słownictwa, rozumienia, nie ustanie do końca jego życia!

Wszystkie głoski wymawiane są już czysto, bez deformacji, bez języka między zębami, bez powtarzających się zająknięć. Dziecko wypowiada się w pełni swobodnie.

ALARMUJĄCE, GDY

  • mowa dziecka nie jest zrozumiała dla bliskich lub obcych osób. Trzeba się domyślać, co dziecko ma na myśli
  • dziecko nie potrafi precyzyjnie wyrazić, czego chce;
  • dziecko nie wymawia którejkolwiek z głosek języka Polskiego, zamienia ją na inną, lub wymawia ją z językiem włożonym między zęby;
  • dziecko mówi niepłynnie
  • dziecko słucha za głośno muzyki, dopytuje wielokrotnie o to, co do niego mówimy, skręca głowę w kierunku źródła dźwięku.

RODZICU

Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego maluszka – nie czekaj! Zgłoś się do specjalisty, aby rozwiać swoje wątpliwości i otrzymać wskazówki do pracy. Warto mieć spokojną głowę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *