Jak rozwija się mowa dziecka – trzeci rok życia

Rozwój mowy - trzeci rok

Mowa dziecka trzyletniego ciągle się rozwija. Powinniśmy stale, z większą lub mniejszą intensywnością, obserwować przyrost nowych wyrazów, coraz dłuższych zdań, coraz dokładniejszego wymawiania.

Około trzecich urodzin do wcześniej wymawianych głosek powinny dołączyć te trudniejsze, czyli K, G, L. Podsumowując, trzylatek powinien mówić również wszystkie samogłoski, głoski T, D, N, P, B, M, F, W, Ł. Tworzy to bardzo solidną bazę do tego, aby trzylatek powiedział praktycznie wszystko, w sposób zrozumiały dla otoczenia. Na pozostałe dźwięki ma jeszcze czas, choć nie raz pojawiają się one wcześniej.

ALARMUJĄCE JEST:

  • gdy trzylatek nie porozumiewa się zdaniami, tylko pojedynczymi słowami i gestem;
  • gdy mowa trzylatka nie jest zrozumiała dla osób obcych lub, co gorsza, dla rodziców;
  • gdy trzylatek nie wymawia którejkolwiek z wyżej wymienionych głosek, na przykład zamienia K na T (tot zamiast kot), albo L na J (jaja zamiast lala);
  • gdy komunikacja z dzieckiem jest utrudniona – nie reaguje na nasze polecenia, podejmuje tylko przez siebie inicjowane tematy.

RODZICU

Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego maluszka – nie czekaj! Zgłoś się do specjalisty, aby rozwiać swoje wątpliwości i otrzymać wskazówki do pracy. Warto mieć spokojną głowę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *