Jak rozwija się mowa dziecka – piąty rok życia

Rozwój mowy - piąty rok

Jesteśmy już na finiszu – rozwój mowy dziecka powoli się kończy – później będzie się tylko doskonalił, bazując również na rozwoju myślenia – wtedy wypowiedzi będą dotyczyły coraz bardziej abstrakcyjnych tematów, ale już wkrótce w słowniku dziecka znajdą się wszystkie głoski naszego języka.

U pięciolatka powinniśmy słyszeć już wszystkie głoski, prócz głoski R – na jej pojawienie się możemy czekać do szóstych urodzin dziecka (plus maksymalnie kilka miesięcy). Głoska R u pięciolatka może być wciąż zamieniana na L (ale już nie na J!

Wszystkie pozostałe dźwięki języka polskiego są wymawiane czysto i poprawnie. Są to: 
K, G, 
F, W, 
T, D, N, 
P, B, M, 
Ł, J, L, 
Ś, Ź, Ć, DŹ, 
S, Z, C, DZ,
SZ, Ż, CZ, DŻ oraz wszystkie samogłoski.

Ważne jest, by obserwować pojawiające się deformacje głosek. Jedną z najczęstszych jest wsuwanie języka między zęby przy wymowie którejś (lub większej ilości) z głosek: T, D, N, Ś, Ź, Ć, DŹ, S, Z, C, DZ, SZ, Ż, CZ, DŻ. W języku polskim żadna z głosek nie wymaga wsuwania języka między zęby. Taki stan zawsze wymaga konsultacji i pracy logopedycznej!

Warto również zwrócić uwagę na płynność mowy dziecka – czy nie powtarza zbyt wielu głosek, sylab, wyrazów czy fraz. Jeśli zdarza się to często i utrudnia komunikację, jeśli otoczenie zaczyna zwracać dziecku na o uwagę, a sam maluch niepokoi się tym stanem – jest to wskazanie do konsultacji z logopedą, który ma doświadczenie w terapii jąkania i niepłynności małych dzieci. W PsychoLogo znajdziecie profesjonalną pomoc dla mniejszych i nieco starszych dzieci z niepłynnością mowy 🙂

Warto również zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie dopytuje nas po kilka razy o to, co do niego mówimy. Czy nie skręca głosy jedną stroną, słuchając bajki czy muzyki. Czy puszcza muzykę i dźwięk bajki głośniej, niż jest o konieczne. Może to świadczyć o zatkanych przewodach słuchowych, co jest proste do eliminacji – wystarczy wizyta u dobrego laryngologa i najczęściej krótkie leczenie.

Jeśli z kolei dziecko szybciej zacznie wymawiać trudniejsze głoski, o nie jest o powód do niepokoju 🙂 Na pojawienie się określonych dźwięków czekamy maksymalnie 6 miesięcy od czwartych urodzin. Po tym czasie nie warto już zwlekać i należy skonsultować się z logopedą <3

ALARMUJĄCE, GDY

  • mowa dziecka nie jest zrozumiała dla bliskich lub obcych osób. Trzeba się domyślać, co dziecko ma na myśli
  • dziecko nie potrafi precyzyjnie wyrazić, czego chce;
  • dziecko nie wymawia którejś z głosek: K, G, F, W, T, D, N, P, B, M, Ł, J, L, Ś, Ź, Ć, DŹ, S, Z, C, DZ, SZ, Ż, CZ, DŻ
  • głoska R jest zamieniana na J
  • głoski SZ, Ż, CZ, DŻ wciąż zamieniane są na Ś, Ź, Ć, DŹ lub S, Z, C, DZ;
  • dziecko mówi niepłynnie
  • dziecko słucha za głośno muzyki, dopytuje wielokrotnie o to, co do niego mówimy, skręca głowę w kierunku źródła dźwięku.

RODZICU

Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego maluszka – nie czekaj! Zgłoś się do specjalisty, aby rozwiać swoje wątpliwości i otrzymać wskazówki do pracy. Warto mieć spokojną głowę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *