Jak rozwija się mowa dziecka – drugi rok życia

Rozwój mowy - drugi rok

Drugi rok życia dziecka to czas intensywnego rozwoju komunikacji werbalnej, coraz częściej opartej na słowie. Praktycznie nieustannie, ze zróżnicowaną intensywnością, powinniśmy obserwować u dziecka pojawianie się nowych wyrazów i dźwięków. Dziecko dzięki komunikacji coraz precyzyjniej wyraża swoje pragnienia, a gdy nie potrafi tego robić – denerwuje się i frustruje.

Drugi rok życia to także czas, gdy wciąż jeszcze przeważa bierna mowa, nad czynną. Oznacza to, że dziecko będzie więcej rozumiało, niż jest w stanie powiedzieć. Dziecko będzie umiało wskazać podstawowe części ciała, wykonać proste polecenia (przynieś skarpetkę), wskazuje większość przedmiotów, które zna. Mówi stosując bardzo dużo uproszczeń – łączy wyrazy dźwiękonaśladowcze z gestem.

Pod koniec drugiego roku życia pojawiają się proste zdania np: tata papa (tata pojechał np. do pracy).

Dziecko wymawia wszystkie samogłoski i część spółgłosek (patrz grafika), co daje bazę do powstania wyrazów określających w sposób uproszczony praktycznie wszystkie przedmioty z najbliższego otoczenia.

Mowa może być jeszcze niezrozumiała dla osób obcych, ale komunikacja z bliskimi powinna być sprawna i rzadko sprawiać problemy.

ALARMUJĄCE, GDY:

  • nowe dźwięki, wyrazy, pojawiają się rzadko, lub nie pojawiają się wcale,
  • dziecko wydaje dźwięki tylko w kontakcie z zabawkami, liczbami, literami, a nie w kontakcie z drugą osobą,
  • dziecko nie reaguje, lub reaguje słabo, na swoje imię wypowiadane za jego plecami,
  • bardzo trudno zainteresować dziecko, choć na chwilę, tym, co mówimy.

RODZICU

Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego maluszka – nie czekaj! Zgłoś się do specjalisty, aby rozwiać swoje wątpliwości i otrzymać wskazówki do pracy. Warto mieć spokojną głowę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *