Jak rozwija się mowa dziecka – czwarty rok życia

Rozwój mowy - czwarty rok

Nasze dziecko jest już coraz starsze – jego mowa wciąż intensywnie się rozwija, ale nie przeszkadza to w swobodnej komunikacji, nawet z dorosłymi. Dziecko staje się już partnerem do praktycznie każdej rozmowy – można z nim porozmawiać o uczuciach, o tym, co myśli, lub czego pragnie. W jego słowniku pojawiają się coraz trudniejsze wyrazy lub całe frazy i powiedzenia, które nie raz wywołują uśmiech na twarzy jego najbliższych opiekunów.

Mimo tak zaawansowanego poziomu rozwoju, dziecko nie musi jeszcze mówić wszystkiego – wciąż może zamieniać głoski trudniejsze na te prostsze, jednak w określonych granicach!

Konkretnie, możemy spodziewać się zamieniania głosek SZ, Ż, CZ, DŻ na prostsze: S, Z, C, DZ, ale już nie na Ś, Ź, Ć, DŹ!

Głoska R może być zamieniana na L, ale już nie na J!

Z kolei swobodnie dziecko wymawia wszystkie pozostałe dźwięki języka polskiego: K, G, F, W, T, D, N, P, B, M, Ł, J, L, Ś, Ź, Ć, DŹ, S, Z, C, DZ oraz wszystkie samogłoski.

Powoduje to, że mowa dziecka jest w pełni zrozumiała i nie powinna stanowić żadnej przeszkody do komunikacji, nawet z obcymi osobami (nową panią w przedszkolu, sprzedawcą w sklepie, dawno niewidzianym krewnym).

Ważne jest, by obserwować pojawiające się deformacje głosek. Jedną z najczęstszych jest wsuwanie języka między zęby przy wymowie którejś (lub większej ilości) z głosek: T, D, N, Ś, Ź, Ć, DŹ, S, Z, C, DZ, SZ, Ż, CZ, DŻ. W języku polskim żadna z głosek nie wymaga wsuwania języka między zęby. Taki stan zawsze wymaga konsultacji i pracy logopedycznej!

Jeśli z kolei dziecko szybciej zacznie wymawiać trudniejsze głoski, o nie jest o powód do niepokoju 🙂 Na pojawienie się określonych dźwięków czekamy maksymalnie 6 miesięcy od czwartych urodzin. Po tym czasie nie warto już zwlekać i należy skonsultować się z logopedą <3

ALARMUJĄCE, GDY

  • mowa dziecka nie jest zrozumiała dla bliskich lub obcych osób. Trzeba się domyślać, co dziecko ma na myśli
  • dziecko nie potrafi precyzyjnie wyrazić, czego chce;
  • dziecko nie wymawia którejś z głosek: K, G, F, W, T, D, N, P, B, M, Ł, J, L, Ś, Ź, Ć, DŹ, S, Z, C, DZ
  • głoska R jest zamieniana na J
  • głoski SZ, Ż, CZ, DŻ wciąż zamieniane są na Ś, Ź, Ć, DŹ

RODZICU

Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w rozwoju Twojego maluszka – nie czekaj! Zgłoś się do specjalisty, aby rozwiać swoje wątpliwości i otrzymać wskazówki do pracy. Warto mieć spokojną głowę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *